top of page

Vápnik

Tehotenstvo a dojčenie 

Organizmus tehotných a dojčiacich žien kladie vysoké nároky na dostatočný prísun vápnika. Príjem tohto minerálu je nevyhnutný pre správnu tvorbu kostí plodu.

 Ak tehotné a dojčiace ženy neprijímajú dostatočné množstvo vápnika, tak sa uvoľňuje zo zásob uložených v kostiach matky. Kosti matky sú tak vystavené v priebehu tehotenstva neustálemu pohybu vápnika z kostí do krvi a späť. V prípade nedostatočného prísunu vápnika hrozí urýchlenie osteoporózy u matky a tvorba redšej kostry u plodu. je aj tvorba zubného kazu u matky odvápnením zubnej skloviny.

Vápnik v tele 

Za normálnych podmienok existuje v kosti rovnováha medzi odbúravaním a výstavbou kostného tkaniva, ale prechodne môže nastáť aj nerovnováha, ktorá je typická práve pre obdobie tehotenstva a dojčenia. Príjem a vstrebávanie vápnika z čreva zvyšuje vitamín D. 

lóny vápnika sú dôležitou súčasťou procesu zrážania krvi, podieľajú sa na premene protrombínu na trombín a tiež ovplyvňujú činnosť krvných doštičiek. Vápnik je dôležitý aj pre udržanie správnej činnosti nervovej sústavy, pretože neurotransmiterov.

 

Vápnik tiež reguluje sťahovanie hladkého aj kostrového svalstva, v srdcovom svale reguluje kontraktilitu srdcového svalu a ovplyvňuje dobu a silu srdcových kontrakcii.

Na udržanie homeostázy v organizme je v krvi, predovšetkým na zaistenie srdcovej činnosti.

Vápnik v tehotenstve

 

V treťom trimestri gravidity sa u žien zvyšuje absorpcia aktívneho transportu vápnika. Tento dej smeruje k aktívnej kalcifikácii plodu

 

  • Vitamíny A, D, C

  • Prijem bielkovín

  • Kyslé pH v čreve - pri kyslej reakcii sú soli vápnika lepšie rozpustné

  • Laktóza - preto je mlieko vhodným a ľahko využiteľným zdrojom, čomu napomáha aj primeraný obsah tukov a bielkovín

  • Prítomnosť žlčových kyselín a niektorých aminokyselín

  • Telesný pohyb

Špecifiká v tehotenstve a v období dojčenia 

 

V priebehu tehotenstva a dojčenia sa rovnováha vápnika musí prispôsobiť vysokým požiadavkám matky a plodu na prijem vápnika. Celkový obsah vápnika v tele ženy je približne 1000 g, z čoho je 99 % uložených v kostiach. Pre správny vývoj kostry plod je potrebných priemerne 30 gramov, pričom 2/3 z tohto množstva sa akumulujú v tele plodu v priebehu tretieho trimestra tehotenstva.

V tehotenstve je veľké množstvo vápnika transportované placentou a metabolizmus minerálov u matky sa musí vyrovnať s rastúcimi nárokmi plodu na príjem vápnika 

V tehotenstve a počas dojčenia dochádza k relatívne veľkému vydaju vápnika, ktorý je uvoľňovaný z kosti matky. Aj keď sa organizmus matky snaží po ukončení dojčenia obnoviť výrazné straty vápnika v kostiach, táto situácia nabáda k nasadeniu preventívnych opatrení v dostatočnom príjme vápnika a horčíka počas tehotenstva a dojčenia, aby sa obmedzilo odbúravanie z kostí na minimum a preventívne sa tak zabránilo vzniku osteoporózy.

Prírodný vápnik

Čistým prírodným produktom, ktorý je vhodný a užívanie v tehotenstve a počas BIOMIN, a.s., ktorý obsahuje vápnik, fosfor a horčík s vysokou biologickou dostupnosťou. Tento biopreparát sa pripravuje z vaječných škrupín zdravotne nezávadných slepačích vajec. Vyššie uvedený biopreparát obsahuje vápnik vo forme uhličitanu vápenatého, horčík vo forme horečnatych soli a fosfor vo forme fosforečnanových solí. Pomer jednotlivých prvkov v produkte od spoločnosti BIOMIN je rovnaký ako vo vaječnej škrupine.

Výhodou spomínaného preparátu je aj skutočnosť, že neobsahuje žiadne pomocné látky, je to biopreparát, preto je úplne bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy.

Je bez obsahu cukru, mlieka/laktózy a lepku a preto je vhodný aj pri diagnózach, akými sú cukrovka, laktózová intolerancia, celiakia, Crohnova choroba resp. Fenylketonúria.

bottom of page