Ako predchádzať vaginálnym kvasinkovým ochoreniam
Zápalové ochorenia pohlavných orgánov sú častejšie u žien ako u mužov. Dôvodom je anatomická stavba (komunikácia vonkajších rodidiel cez pošvu, dutinu maternice a vajíčkovody s brušnou dutinou) a fyziologická funkcia reprodukčného systému (menštruácia, pohlavný styk, pôrod a šestonedelie). Potraty a časté vnútromaternicové výkony ďalej zvyšujú riziko zápalu. 75 % žien v reprodukčnom veku aspoň raz za život prekoná infekciu spôsobenú kvasinkou z rodu Candida, približne 40-50 % týchto žien ochorie kandidózou dvakrát a asi u 20 % žien je možné nájsť Candidu bez známok ochorenia. Celkovo sa výskyt ochorení kandidózou v poslednom čase nápadne zvyšuje. Za normálnych okolností existujú v pošve obranné mechanizmy, ktoré zabraňujú rastu Candidy, napríklad laktobacily, ktoré slúžia k udržiavaniu kyslého pH (kyslé prostredie samo o sebe tvorí dôležitý obranný mechanizmus), môžu súťažiť s Candidou o využitie cukrov (všetky kvasinky dobre rastú vo vlhkom, teplom prostredí s nadbytkom cukru), a preto znižujú ich prístup k zdroju výživy. Laktobacily môžu tiež tvoriť látky, ktoré bránia rastu špeciálne Candidy. Takto vytvára normálna vaginálna flóra svoj vlastný obranný mechanizmus proti vzniku infekcie. Prečo je kandidóza tak stresujúcim ochorením? Je to bežné postihnutie, ktoré nemá žiadne vážne lekárske komplikácie a napriek tomu je zdrojom značného trápenia mnohých žien. Väčšina zápalov postihuje súčasne vulvu aj pošvu, aj keď môžu postihovať len oblasť vulvy. Klasicky sa prejavujú najčastejšie svrbením alebo pálením a výtokom, ktorý sa môže a nemusí objaviť. Pokiaľ sa vyskytne, býva bez zápachu a jeho konzistencia je riedka až hustá a tvarohovitá. Ďalej sa objavuje bolestivosť, začervenanie, opuch a môžu sa vyskytnúť aj problémy s močením. Existujú faktory, ktoré pravdepodobnosť vzniku zápalu značne zvyšujú a pokiaľ sa im dokážeme vyhnúť, znížime aj riziko rozvoja infekcie.
Predispozičné faktory:
1. Tehotenstvo Počas celého tehotenstva je pošvová sliznica vnímavejšia pre kvasinkovú infekciu, najvyšší počet infekcií sa objavuje v treťom trimestri. Vyššia hladina pohlavných hormónov zvyšuje hladinu cukru v pošve, čo zlepšuje podmienky pre množenie a rast Candid.
V tehotenstve je vždy vhodné v prípade ťažkostí vyhľadať lekára, ktorý doporučí najvhodnejšiu liečbu šetrnú pre matku i plod.
2. Hormonálna antikoncepcia Podobný mechanizmus ako v tehotenstve - vyššie dávky pohlavných hormónov znamenajú vyšší výskyt kvasinkových infekcií, najmä v prípade starších preparátov obsahujúcich vyššie dávky estrogénov. Kandidózy sa objavujú v prípade vnútromaternicového telieska apod.
3. Cukrovka Predovšetkým potom u neliečeného diabetů. Najmä pre diabetikov je dôležité dodržiavať životo¬správu, rady lekára a predpísanú liečbu cukrovky.
4. Antibiotiká Pravdepodobne najčastejším dôvodom pre výskyt kandidózy je veľmi rozšírené používanie širokospektrálnych antibiotík, najviac sa hovorí o užívaní tetracyklínu, ampicilínu a cefalosporínov. Antibiotiká v tele neničia len škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia, ale tiež tie "priateľské" ako sú laktobacily. Ak často trpíte kvasinkovými infekciami a ste nútení užívať dlhodobo antibiotiká, spýtajte sa lekára na vhodné preventívne prostriedky.
5. Nevhodné oblečenie Nylonová spodná bielizeň, tesné džínsy - zvyšujú teplotu a vlhkosť pohlavného ústrojenstva. Dávajte prednosť bavlnenej bielizni, voľnejším nohavkiam, nezostávajte dlho v mokrých plavkách a vždy sa starostlivo utrite.
6. Používanie výplachov, parfémovaných toaletných pomôcok (mydiel, deodorantov), plávanie v chlórovaných bazénoch zvyšujú výskyt infekcie. Je dôležité používať mydlá s neutrálnym pH, vyhýbať sa parfémovaným mydlám, parfémovaným vložkám, nadmernému užívaniu intímnych sprejov, zbytočným výplachom, ktoré neodporučil lekár.
7. Pohlavne prenosné choroby, HIV.
8. Liečba kortikosteroidmi (napr pri liečbe stavov ako je astma, artritída, akné a ekzém), estrogénmi pri hormonálnej substitučnej liečbe, imunosupresívna terapia.
9. V niektorých prípadoch infekcie partnera. Asi u 20 % žien, ktoré opakovane trpia kandidovými zápalmi, je možné nájsť Candidu aj u ich partnera (pravda, u neho je výskyt väčšinou bez príznakov). Pokiaľ trpíte častými infektmi, používajte prezervatív. Ak má partner ťažkosti, mal by navštíviť lekára Počas podozrenia alebo liečby kvasinkových infekcií sa neodporúča pohlavný styk.
10. Trauma spôsobuje poškodenie a zápalovú reakciu v pošve. Pohlavný styk je najbežnejšou príčinou vagi-nálneho poranenia. Trenie v jemnej mäkkej a zapálenej pošve a vulve môže zabrániť hojeniu. Spermie, z dôvodu alkalickej reakcie, môžu zmeniť vaginálně pH, čo vytvára prostredie priaznivé pre vznik infekcie. Ak máte pocit nekomfortu alebo bolesti pri pohlavnom styku pre nedostatočnú vlhkosť pošvy, používajte k tomu určené lubrikačné gély.
11. Menštruácia U veľkého počtu žien je vývoj opakovanej kandidózy smerovaný doprostred cyklu. Dôkazy nasvedčujú tomu, že hormóny uplatňujúce sa práve pred ovuláciou ovplyvňujú vaginálny ekosystém a tak vytvárajú priaznivé prostredie, v ktorom Candida môže iba kvitnúť. Opäť je dôležité vyhýbať sa parfémovaným vložkám či vložkám so syntetickým povrchom, vložky je potrebné často meniť a dávať im prednosť pred tampónmi.
12. Menopauza Sekrécia estrogénov sa znižuje a to vedie k zníženiu obsahu cukrov v pošve a tak sa zdá nepravdepodobné, aby sa kandidóza znovu objavila. Avšak aj v tomto období sú ženy náchylné k vaginálnym infekciám, pretože steny pošvy sa stenšujú, znižuje sa sekrécia a pošva je potom menej klzká a ľahšie zraniteľná. Tu sa odporúča používať pri pohlavnom styku spomínané lubrikačné gély. V prípade užívania hormonálnej substitučnej terapie sa odporúča dodržiavať uvedené hygienické opatrenia
13. Diétne chyby Nadmerná konzumácia sladkostí pomáha opakovaným kvasinkovým infekciá