top of page

Vápnik a menopauza

Kostra a jej funkcia

Kostra tvorí 15-20% hmotnosti tela. Kosť slúži ako mechanická opora, je homeostatickým orgánom metabolizmu minerálov (hlavne vápnika) a je miestom tvorby krvných elementov. V kosti prebieha stála prestavba, ktorá spočíva v osteoklastickej resorpcii (vstrebávaniu) a následnej osteoblastickej novotvorbe. Remodelácia zaisťuje obnovu kosti pri zachovaní jej funkčnosti. V mladosti sa nová kostná hmota tvorí rýchlejšie, než je stará odbúravaná a kostnej hmoty pribúda. Po 35.roku života nastáva urýchlenie odbúravania kosti na úkor novotvorby. Priemerný ročný úbytok pred menopauzou je 0,5-2%, po menopauze 3 až 5%..

 
Kosť

Kosť je tvorená z jednej tretiny bielkovinovou matrix (90% kolagén) a z dvoch tretín minerálmi. Medzi bunky, ktoré zaisťujú metabolickú aktivitu kosti patria osteoblasty (tvoria osteoid, do ktorého sa ukladajú minerály), osteoklasty (zaisťujú osteoresorpciu) a osteocyty (dopĺňajú činnosť osteoklastov).

 
Hormóny a osteoporóza

 

Estrogény majú receptory na povrchu osteoblastov, ¿o sú bunky tvoriace novú kostnú hmotu. Podporujú vznik týchto buniek a redukujú ich zánik. Zároveň ešte tlmia aktivitu osteoklastov a priaznivo ovplyvňujú kostný metabolizmus. Ubúdanie kostnej hmoty sa najviac prejavuje behom prvých 5-10 rokov trvania nedostatku hormónov, preto osteoporózou trpí a tretina šesťdesiatročných žien

Vplyv vápnika

 

Ióny vápnika sú dôležitou súčasťou procesu zrážania krvi,  krvi, podieľajú sa na premene protrombínu na trombín a tiež ovplyvňujú i činnosť krvných doštičiek. Vápnik je dôležitý aj pre udržanie správnej činnosti nervovej sústavy, pretože ovplyvňuje jej vzrušivosť a uvoľňovanie neurotransmiterov. Vápnik tiež reguluje sťahovanie hladkého aj kostrového svalstva, v srdcovom svale reguluje kontraktilitu srdcového svalu a ovplyvňuje dobu a silu srdcových kontrakcii. Na udržanie homeostázy (rovnováhy) v organizme je predovšetkým na zaistenie srdcovej činnosti. Vápnik v dávke 1000 až 1500mg denne blokuje sekréciu parathormónu, podporuje sekréciu tyrokalcitonínu a napomáha mineralizácii kosti.

Osteoporóza

 

je definovaná ako absolútny úbytok kostnej hmoty spojený s poruchou mikroarchitektúry kosti a so zvýšeným rizikom zlomenín.

Osteoporóza patrí k metabolickým syndrómom ektogénneho deficitu. Výskyt osteoporózy spojenej so zlomeninami významne narastá s vekom a javí závislosť na pohlaví. Menopauza tak predstavuje významný rizikový faktor osteoporózy. Typickými osteoporotickými zlomeninami sú kompresívne zlomeniny stavcov, zlomenina predlaktia a zlomenina krčka stehennej kosti.

 U žien pred menopauzou dochádza v kostnom obrate iba k malým zmenám, v priebehu menopauzy sa kostný obrat zvyšuje o 60 az 80% vzťahované k hodnotám pred menopauzou, pričom resorpcia (vstrebávanie) prevažuje nad novotvorbou a to vedie ku strate kostnej hmoty. Tento proces je spôsobený nedostatkom estrogénov. Za 5 až 10 rokov po menopauze sa kostný obrat zníži o 30%.

Rizikové faktory osteoporózy
  • Poruchy menštruačného cyklu

  • Predčasná menopauza a hysterektómia vo fertilnom veku

  • Príznaky estrogénneho deficit po menopauze

  • Osteoporóza u matky

  • Nedostatok pohybu

  • Málo podkožného tuku

  • Nedostatok kalcia v potrave

  • Fajčenie

  • Nadmerné pitie alkoholu a diernej kávy

  • Niektoré interné ochorenia (hypertyreóza, hyperparatyreóza, ochorenia krvi)

 

Prírodný vápnik

Čistým prírodným produktom, ktorý je vhodný na užívanie v období perimenopauzy a po menopauze je Biomin H, ktorý obsahuje vápnik, fosfor a horčík s vysokou biologickou dostupnosťou. Tento biopreparát sa pripravuje slepačích vajec. Biomin H obsahuje vápnik vo forme uhličitanu vápenatého, horčík vo forme horečnatých solí a fosfor vo forme fosforečnanových soli. Pomer jednotlivých prvkov je zachovaný ako vo vaječnej škrupine.

Výhodou preparátu Biomin H je skutočnosť, že neobsahuje žiadne pomocné látky, je to biopreparát, preto je úplne bezpečný pre všetky ženy. Pri podávaní tohto preparátu sa nemusíme obávať diagnóz, ako sú cukrovka neobsahuje totiž cukor, laktózová intolerancia, celiakia, Crohnova choroba, môže sa podávať' aj vegánom a fenylketonurikom.

 
Využiteľnosť vápnika

 

Využiteľnosť vápnika zo stravy obmedzujú nasledovné látky:

Fosfor pri jeho nadbytočnom prívode sa vytvárajú nerozpustné soli. Maximálny doporučený pomer Ca : P je 1:1,5

Štavelany (oxaláty) a fytáty: vytvárajú s vápnikom nerozpustné soli. Tieto látky sú hlavne v listovej zelenine, rebarbore, špenáte, ale aj v kakau a čokoláde

Vláknina znižuje vstrebávanie nielen tukov, ale aj vápnika

Tuky chemicky s vápnikom vytvárajú mydlá

Magnézium obmedzuje vstrebávanie

Bielkoviny  ako reťazce aminokyselín po vstupe do organizmu značne okysľujú vnútorné prostredie, pričom sa vápnik vo zvýšenej miere uvoľňuje z kosti

Sodík: zvyšuje vylučovanie vápnika obličkami  

Vitamín D3  sa vo fyziologických koncentráciách zúčastňuje mineralizácie kosti a zvyšuje reabsorpciu vápnika a fosfátov v obličkách, zlepšuje vstrebávanie vápnika z čreva.

Kvalita kostnej hmoty súvisí so zásobením tela vápnikom a vitamínom D, bez prítomnosti ktorého by sa vápnik nemohol vstrebať. Vitamín D sa prirodzene tvorí v koži vplyvom slnečného svetla. Po menopauze viac dochádza k útlmu tohto mechanizmu a vitamín D aj vápnik musia byt dopĺňané potravou.

Vitamín K2 - MK7- menachinón je tiež v tukoch rozpustný vitamín, ktorý prispieva najmä k udržaniu zdravých kostí.

Vitamín K2, smeruje vápnik priamo do kosti a zubov, kde je potrebný a zamedzuje jeho ukladaniu v cievach a mäkkých tkanivách

bottom of page