top of page

Diéta pri tehotenskej cukrovke

Základom diéty je úprava príjmu cukrov (sacharidov), ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi (glykémiu).

  1. Vylúčenie jednoduchých (rýchlych) cukrov, ako sú biely a hnedý cukor (repný aj trstinový), med, hroznový cukor atď. a všetkých potravín a nápojov, ktoré ich obsahujú: džúsy, malinovky, pivo, sladkosti, sladké pečivo, rôzne pochutiny (kečup, horčica, majonéza, dresingy), paradajkový pretlak, sterilizovaná a nakladaná zelenina, instantné potraviny, ale aj paštéty a ďalšie údeniny.

  2. Potraviny obsahujúce zložené (pomalé) cukry (polysacharidy alebo škroby), ktoré sa nachádzajú predovšetkým v pečive a v ďalších prílohách (ryža, zemiaky, cestoviny, knedle, pizza atď), sa nedajú zo stravy vylúčiť. Vo výžive sú rovnako dôležité ako tuky a bielkoviny, inak by strava nebola vyvážená. Ich príjem je však potrebné obmedziť na 250 g denne, rozložiť do šiestich denných jedál a dodržať interval medzi jednotlivými jedlami (2-3 hodiny). 250 g sacharidov denne je dostatočná dávka pre matku aj plod.

  3. Zo začiatku bude nutné potraviny obsahujúce sacharidy vážiť na kuchynskej váhe, pokiaľ sa množstvo nenaučíte odhadnúť tak, aby ste neprekračovali odporúčanú dávku k jednotlivým jedlám.

Raňajky     40 g sacharidov   Chlieb, maslo, vajcia, chudá šunka, zelenina

Desiata      30 g sacharidov   Ovocie, mliečne výrobky, pečivo

Obed         60 g sacharidov    Polievka, mäso + príloha, nedojedať ovocie po obede

Olovrant     30 g sacharidov   Ovocie, mliečne výrobky, pečivo

Večera       60 g sacharidov     Polievka, mäso + príloha, nedojedať ovocie po večeri

2. večera   30 g sacharidov     Zložené cukry, samotné ovocie a mliečne výrobky sú nevhodné

  4.Čo obsahuje minimálne množstvo sacharidov a môžete to teda jesť bez obmedzenia:

  • Niektoré druhy zeleniny: kaleráb, brokolica, šalátová uhorka, zelená paprika, cuketa, šalátové listy, ale tiež avokádo (ostatné druhy zeleniny obsahujú už vyššie množstvo sacharidov a je nutné ich započítavať - pozri tabuľku. Pozor, kukurica v skutočnosti nie je zelenina a obsahuje vyššie množstvo sacharidov, podobne ako prílohy - nutné vážiť), rovnako je nutné vážiť zelený hrášok.

  • Mäso (okrem hovädzej pečene), ryby, vajcia, maslo (nátierkové maslo je mliečny výrobok - potrebné počítať, pozri tabuľku).

  1. Tuky a bielkoviny nachádzajúce sa v strave nemajú priamy vplyv na glykémiu a ich príjem nie je obmedzený. Je však vhodné obmedzovať tuky (obmedziť tučné mäso, smotanové mliečne výrobky).

  2. Ovocie síce obsahuje jednoduché rýchle cukry, ale pokiaľ naraz nezjete viac ako jeden kus, zostane glykémia v norme. Ovocie jeme iba na desiatu a olovrant, nekombinujeme ho s hlavnými jedlami, ani sa ním nedojedáme medzi jedlami. Úplne nevhodné je sladené ovocie (kompóty, kandizo­vané ovocie, džemy).

  3. Podľa skúseností niektorých lekárov majú niektoré tehotné diabetický po mlieku a mliečnych výrobkoch na raňajky vyššie hodnoty glykémie, ako by zodpovedalo obsahu sacharidov a ako po rovnakej dávke rovnakého mliečneho výrobku zjedeného v inom dennom čase. V týchto prípadoch je potrebné mlieko a mliečne výrobky neraňajkovať. Už na desiatu je možné mliečne výrobky jesť.

  4. Prakticky všetko „celozrnné" pečivo v obchodoch je dofarbované karamelom alebo sladom a výrazne zvyšuje glykémiu. Kupujte preto skutočný celozrnný chlieb, ktorý obsahuje celozrnnú múku v zložení uvedenú na prvom alebo druhom mieste.

  5. Zo stravy vynechajte väčšinu údenín (salámy, párky, klobásy, paštéty). Okrem nevhodného zloženia a viacerých škodlivých látok obsahujú aj sacharidy vrátane jednoduchých cukrov. Vhodná je iba kvalitná šunka od kosti.

  6. Vynechajte tiež potraviny obsahujúce náhradné sladidlá, tzv. „light“ potraviny a „dia“ výrobky. Ich bezpečnosť pre plod nebola dostatočne potvrdená.

  7. Nápoje - odporúčame vodu, nesladený čaj (len pozor na ovocné sypané čaje s kúskami ovocia), nesladenú kávu či meltu (Caro). Do 1,5 litra vody možno vyžmýkať 1 citrusový plod. Ovocné džúsy a šťavy nie sú pre vysoký obsah jednoduchých cukrov vhodné.

  8. V tehotenstve je veľmi dôležité jesť druhú večeru obsahujúcu zložené sacharidy (napr. kúsok pečiva), pretože príliš dlhý interval medzi večerou a raňajkami vedie k tvorbe ketolátok, ktoré sa potom objavujú v rannom moči a signalizujú nočné hladovanie. Dodržiavanie druhej večere, jej správne načasovanie a zloženie má tiež pozitívny vplyv na hodnotu rannej glykémie.

bottom of page