top of page

Epstein-Barrovej virus (EBV)

Epstein-Barrovej vírus (EBV) patrí medzi herpetické vírusy (DNA vírusy) a je pôvodcom infekčnej mononukleózy, vlasatej leukoplakia jazyka a zároveň sa podieľa na malignitách a uvažuje sa o jeho úlohu v patogenéze chronického únavového syndrómu.

Download

K prenosu najčastejšie dochádza priamym kontaktom (sliny, bozk) či kvapôčkovou cestou. Väčšina infekcií EBV je bezpríznaková, vírus však môže v niektorých prípadoch spôsobovať infekčnú mononukleózu.

Symptoms and course

Inkubačná doba je 2-7 týždňov. Medzi príznaky ochorenia patrí bolesť v krku (zväčšené mandle pokryté belavými pablánami, bolesť pri prehĺtaní), horúčka, zväčšené uzliny (lymfadenopatia), Holzelovo znamenia (drobné petechie na poschodí) a Bassov príznak (opuch viečok).


Epstein-Barrovej virus (EBV)

Diagnostics

Pre ochorenie je charakteristický klinický obraz. V krvnom obraze je leukocytov a monocytov. Pečeňových testoch možno nájsť ALT, AST, LDH.

Treatment

Liečba zahŕňa antipyretiká, obklady na krk, krátkodobé podávanie kortikosteroidov (3-5 dní) pri výraznej obštrukcii dýchacích ciest a antibiotiká ako prevencia bakteriálnej superinfekcie (kontraindikované sú aminopenicilíny). Pacient musí dodržiavať pečeňovú diétu, popr. brať hepatoprotektíva, a šetriaci režim.

bottom of page