Mykozy
kvasinka Candida albicans
Kandidóza je infekčné ochorenie spôsobené kvasinkami z rodu Candida. Patrí medzi najrozšírenejšie mykózy (choroby spôsobené hubami). U pacientov s funkčným imunitným systémom sa stretávame s ľahšími formami kandidózy, jedinci oslabenie sú ohrození orgánovými či systémovými kvasinkovými infekciami, ktoré môžu byť až život ohrozujúce. Venerologickou ambulancii navštevujú klienti kvôli kvasinkovým zápalom vulvy, vagíny alebo penisu, vzácnejšie sa stretávame so zápalmi sliznice konečníka.
Prenos
Candida albicans sa prenáša priamym sexuálnym kontaktom, teda všetkými druhmi pohlavného styku (vaginálny, análny, orálny). Pokiaľ má seuxální partner kandidózu, je nutné chrániť sa počas styku kondómom, aby nedošlo k prenosu infekcie.
Príznaky a priebeh
Venerologická kvasinková infekcia patrí k veľmi častým ochoreniam a postihuje ženy aj mužov. U žien vzniká vulvovaginitída, ktorá sa prejavuje svrbením v oblasti genitálií, belavým výtokom, pálením pri močení a bolesťami pri pohlavnom styku, v oblasti pyskov ohanbia býva viditeľné začervenanie. Vulvovaginitída sa rozvíja po pohlavnom prenose kvasinkovej infekcie alebo ešte častejšie pri dysbalanciu prirodzenej vaginálnej flóry, ku ktorej dochádza napr. Pri užívaní antibiotík, pri cukrovke ai. U mužov po nákaze kandidou vzniká balanopostitída charakteristická červenými svrbivými fliačky na žaludi, predkožke a okolie.
Kandidóza tiež často postihuje kožu, kde je prirodzenou súčasťou kožné mikroflóry. Infekcia často vzniká vo vlhkých miestach medzi kožnými riasami, ktoré sa o seba trú (triesla, oblasť pod prsiami a ďalšie). V teplom a vlhkom prostredí sa kvasinky premnožia a vzniká tzv. Intertrigo. Okrem kožných infekcií spôsobuje kandida tiež zápaly nechtov a nechtových lôžok (onychomykóza, paronychia).
Kvasinková infekcia sa nevyhýba ani deťom, predovšetkým novorodencom a dojčatám do 2 rokov veku. Najčastejšie sa stretávame s tzv. Soor alebo ak Soor - jedná sa o zápal sliznice dutiny ústnej, ktorý sa prejavuje tvorbou bielych povláčky na jazyku, podnebí a sliznicu tvárou, sliznice môže byť navyše začervenaná. Soor sa dá liečiť lokálnymi prípravkami, väčšinou nevedie ku komplikáciám, môže ale recidivovať. Spolu s soor sa u malých detí nosiacich plienky vyskytuje kvasinková infekcia kože v oblasti okolo genitálií a análneho otvoru, ktorá komplikuje už vzniknuté zapareniny. Rovnako ako dospelí, aj deti môžu mať tendenciu k tvorbe Intertrigo v kožných záhyboch.
Ostatné kvasinkové zápaly súvisí s významným oslabením imunitného systému (stav po transplantácii, po chemoterapii, aktívnej HIV infekcie / AIDS, neliečený diabetes mellitus, imunodeficiencie a ďalšie) a spôsobujú závažné zdravotné problémy. Kvasinka môže napádať zažívací trakt, dýchacie cesty, centrálny nervový systém, obličky, pečeň a ďalšie orgány. Prípadne sa ochorenie rozvinie do podoby sepsa (infekcia krvného obehu), kedy je pacient ohrozený na živote ..
Diagnostika
K diagnóze kandidózy nemusí byť vždy nutné vykonávať špeciálne testy, predovšetkým kožné a slizničné infekcie bývajú dobre rozpoznateľné už podľa klinického obrazu. V ostatných prípadoch sa vykonáva stery z ložísk, ktoré sa následne kultivujú a mikroskopicky prezerajú. Rovnaká metodika sa používa aj u vzoriek z moču alebo z bioptických materiálu. Niektoré laboratóriá používajú na analýzu vzoriek DNA hybridizácii. V prípade podozrenia na systémovú mykotickú infekciu sa odoberá krv na hemokultúry alebo na sérologické vyšetrenie protilátok.
Liečba
Kožné infekcie sa lieči lokálnymi antimykotikami - Pevaryl, Nizoral, Imazol. Na sliznice sa môže použiť Genciánová Violeť alebo lekárňou pripravený Nystatín. Na vulvovaginitídu dobre fungujú lokálne prípravky s flukonazolom, prípadne krátke preliečenie flukonazolom v tabletách. V prípade komplikovaných zápalov alebo systémových infekcií sa podávajú lieky dlhodobo v tabletkách alebo za hospitalizácie vnútrožilovej cestou.