Mycoplazma genitalium
Mycoplasma genitalium je pohlavne prenosná baktérie. Je jedným z najčastejších pôvodcov negonokokovej uretritídy mužov do veku 35 rokov. U žien spôsobuje infekcia pohlavného ústrojenstva a môže viesť k neplodnosti. Časť mužskej i ženskej populácie je len prenášačom tejto baktérie a nemá žiadne zdravotné ťažkosti.
Download
Mykoplazmovej infekcia sa prenáša nechráneným pohlavným stykom vrátane styku orálneho. Ak je nakazená tehotná žena, hrozí infekcia plodu počas tehotenstva alebo počas pôrodu.
Symptoms and course
Infekcia Mycoplasma genitalium je v 15-20% pôvodcom negonokokovej uretritídy (zápal močovej trubice) mužov do 35 rokov veku. Prejavuje sa výtokom z močovej trubice, pálením pri močení, začervenaním ústím močovej trubice, prípadne svrbením. Neliečený zápal sa môže šíriť na prostatu a nadsemenník. Dochádza k začervenaniu miešku, ktorý je na pohmat bolestivý. V krajnom prípade môže dôjsť k zjazvenie tkaniva a tým k neplodnosti.
Ženy, ak sú Mycoplasma genitalium nakazené, zdravotné ťažkosti väčšinou nemávajú. Menšie percento žien je ohrozené vznikom mukopurulentní cervicitídy (hnisavý zápal krčka maternice) prejavujúce sa hnisavým výtokom z pošvy, svrbením a bolesťou pri pohlavnom styku. Neliečená infekcia sa môže šíriť na vajíčkovody a ďalšie štruktúry pohlavného ústrojenstva, čo vedie k rozvoju infekcie malej panvy (tzv. PID - pelvic inflammatory disease). Chronická infekcia môže spôsobiť neplodnosť.
V priebehu tehotenstva môže dôjsť k infekcii plodovej vody (chorioamnionitídy), ktorá ohrozuje plod rozvojom sepsy a vznikom novorodeneckých infekcií u detí nakazených matiek - pneumónia (zápal pľúc) alebo meningitídy (zápal mozgových blán).
Pacienti s poruchou imunity sú ohrození infekciami ďalších orgánov, napr. Kĺbov, srdca alebo pľúc
Diagnostics
Infekciu Mycoplasma genitalium diagnostikujeme zo vzorky moču, sterov krčka maternice alebo vagíny za použitia laboratórne metódy PCR. Sérologické diagnostika protilátok sa príliš neužíva.
Treatment
K liečbe tejto infekcie používame antibiotiká, ktoré nasadzujeme minimálne na 7 dní. Najvhodnejšie sú tetracyklínové antibiotiká, v prípade vzniku rezistencie volíme klindamycín alebo fluorochinolóny.