top of page

HPV Ľudský papilomavirus

Ľudský papilomavírus spôsobuje rad chorôb - klasické bradavice, genitálne bradavice alebo tiež nádorové ochorenia. Táto rôznorodosť je daná existenciou viac než 100 typov ľudského papilomavírusu. Približne 40 z nich je zodpovedných za infekciu v oblasti ritného otvoru a vonkajších pohlavných orgánov. oblasti. Nákaza ľudským papilomavírusom je najrozšírenejší pohlavný infekcií na svete.


Завантажити

Ľudské papilomavírusy sa prenášajú kontaktom kožou alebo slizníc, ktoré môžu byť nejakým spôsobom porušené alebo oslabené, napr. cez odreninami v koži, cez  drobné ranky vznikajúce na sliznicu genitálií počas pohlavného styku alebo ak je oslabená imunita. K prenosu však môže dôjsť aj napriek neporušenom kožnom povrchu. Ak sa navyše kdekoľvek na tele objavia bradavice, hrozí rozsev na ďalšie miesta. Bradavice, či už klasické alebo genitálne, sú veľmi infekčné.

Симптоми і перебіг

Infekcia HPV môže mať rôzne podoby. Klasické bradavice (Verruca vulgaris) sa môžu vyskytovať kdekoľvek na koži, veľmi často  sa tvoria na dlaniach alebo na chodidlách. Vytvárajú guľovité alebo ploché, na povrchu drsné útvary rôznej veľkosti. Farba býva totožná s farbou kože. Niekedy môžeme vidieť hnedasté bodky, ktoré predstavujú drobné presvitajúce cievy zo spodiny bradavice. Ak sa nachádzajú v mieste mechanického tlaku (napr. Na päte), môžu byť zarazené hlboko do kože a spôsobovať bolesť pri chôdzi.


Genitálne bradavice, čiže kondylómy accuminata, sú najčastejšie pohlavné infekcií vôbec a najviac sa vyskytujú vo veku 20 - 24 rokov, obzvlášť u promiskuitných jedincov, ktorí majú alebo mali viac sexuálnych partnerov. Objaví sa u 75% nakazených, ostatní infikovaní majú HPV  v bunkách, ale nemusí mať žiadne prejavy (aj napriek tomu však môžu byť pre svojich partnerov infekční). Kondylómy sú vysoko infekčné a vyskytujú sa v celej oblasti ritného otvoru a vonkajších pohlavných orgánov. Oblasti : u mužov na penise vrátane žaluďa, predkožky aj ústia močovej trubice a na miešku, u žien na  pyskoch, vulve, vo vagíne aj na krčku maternice; u oboch pohlaví v oblasti análneho otvoru. Utvárajú ružovkasté plôšky, púčiky až väčšie karfiolové útvary a spravidla sa vyskytujú vo väčšom množstve. Kondylómy sú nebolestivá, ale môžu spôsobovať svrbenie.


Papilomavírusy môžu spôsobovať malígne nádorové ochorenia, najčastejšie karcinóm krčka maternice alebo karcinóm konečníka, ale aj ďalšie zhubné nádory. Karcinóm krčka maternice sa u žien prejavuje krvácaním medzi menštruáciou alebo po pohlavnom styku, bolestivosťou pri pohlavnom styku alebo častejšími vaginálnymi infekciami. Kvôli riziku vzniku tohto nádoru sú potrebné pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia aspoň raz ročne. V rámci tohto vyšetrenia vykonáva lekár stery z krčka maternice, z ktorých možno poznať počiatočné prednádorové štádium. Karcinóm konečníka sa vyskytuje u oboch pohlaví, ale najohrozenejšou skupinou sú homosexuálni muži. Karcinóm sa prejavuje krvácaním z análneho otvoru, prípadne ho možno v pokročilejšom štádiu nahmatať. Riziko rozvoja malígnych nádorov spôsobených infekciou HPV sa zvyšuje u promiskuitných jedincov, fajčiarov a užívateliek perorálnej antikoncepcie.


HPV Ľudský papilomavirus

Діагностика

K diagnostike kožných alebo sliznicových bradavíc väčšinou nie je potreba žiadnych špeciálnych metód - bradavice majú špecifický vzhľad, podľa ktorého je lekár rozozná. Ak nález nie je jasný, mala by byť vykonaná biopsia, teda odber vzorky tkaniva, ktorý by mal byť vyšetrený patológom. Biopsia sa vždy odoberá z lézií, kde je podozrenie na nádor.


V rámci preventívnej gynekologickej prehliadky vykonáva lekár tzv. Pap test (Papanicolaou test). Jedná sa o cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice, keď lekár nanesie vzorka na sklíčko, zafarbí ho špeciálnym farbivom (preto "Pap test") a patológ ho následne hodnotí. Ak Pap test ukáže zmeny v bunkách, potom je potrebné vykonať biopsiu a špecifikovať diagnózu.


Ženy i muži si môžu nechať urobiť špeciálne testy, ktoré rozlíši prítomnosť HPV s nízkym alebo vysokým rizikom. Lekár vykoná ster z krčka maternice u žien alebo z ústia močovej trubice u mužov, a ten odošle do laboratória, kde vzorka pomocou molekulárno-biologických metód vyšetrí a stanoví, o ktorú skupinu HPV sa jedná. Presné určenie typu papilomavírusu sa zatiaľ vykonáva skôr v rámci výskumov, a to pomocou metód DNA hybridizácie.

Лікування

Pokiaľ dôjde k infekcii ľudskými papilomavírusy, nie je možné tento vírus z buniek odstrániť. Človek, ktorý je HPV infikovaný, nemusí mať žiadne prejavy a zdravotné problémy.


K liečbe genitálnych bradavíc sa pristupuje rôznymi spôsobmi, u žiadneho z nich však nie je možné zaručiť, že sa kondylómy u pacienta neobjaví znova. Štúdie ukazujú, že v 10-20% prípadov dochádza k relapsu aj napriek tomu, že bola kondylómy odstránená.


Jednou z možností je odstránenie genitálnych bradavíc pomocou tekutého dusíka, ktorý sa aplikuje priamo na bradavicu a tá sa vďaka prudkej zmene teploty sama odlúči od kože. Kryoterapiu treba podstúpiť niekoľkokrát za sebou, aby bola liečba čo najúčinnejšia. Veľmi časté je tiež odstránenie bradavíc laserom alebo elektrokauter v lokálnej anestézii. V závažnejších prípadoch musí byť genitálne bradavice vyrezané chirurgicky v celkovej anestézie.


Ďalším variantom liečby bradavice je aplikácia miestnych prípravkov, ktoré pacient aplikuje sám. Pre svoje dobré účinky sa hojne využíva imiquomid (obchodný názov Aldara) - masť podporujúce miestnu imunitu v boji s genitálnymi bradavicami. Aplikuje sa 3x týždenne po dobu max. 16 týždňov. Najnovším prípravkom na liečbu je krém so synekatechiny, výťažky zo zeleného čaju (obchodný názov Veregen). Ďalej možno aplikovať podofylotoxin (obchodný názov Wartec). Všetky vyššie zmienené prípravky sú k dostaniu len na lekársky predpis a nie sú plne hradené zdravotnými poisťovňami.

Prevencia 

Pomerne účinnou ochranou proti HPV infekcii je vakcinácia, teda očkovanie. V súčasnosti existujú vakcíny proti dvom, štyrom a deviatich typom papilomavírusov - Cervarix, Silgard a najnovšie Gardasil 9. Silgard a Gardasil 9 poskytujú ochranu ako pred nízkorizikovými typmi HPV (pr. HPV 6 a 11), tak pred vysokorizikovými typmi (pr. HPV 16 a 18) - sú teda účinnou prevenciou vzniku bradavíc i malígnych nádorov. Očkovanie je odporúčané pre dievčatá i chlapcov vo veku od 9 rokov, pretože je najúčinnejšia, ak sa aplikuje ešte pred začatím sexuálneho života. Je však nutné si uvedomiť, že máme k dispozícii vakcíny len proti niekoľkým vybraným najčastejším typom HPV. To ale nevylučuje možnosť infekcie inými typmi a následný vznik bradavíc alebo malignity. Preto je nevyhnutné, aby aj očkované dievčatá minimálne raz ročne podstúpili preventívne gynekologické vyšetrenie, rovnako ako dievčatá neočkované. Pre chlapca je vakcinácia odporúčaná tiež.

bottom of page