Hepatitida A
Tento vírus je pôvodcom akútneho infekčného ochorenia známeho ako "choroba špinavých rúk". Hepatitída A má iba akútne priebeh, inkubačná doba sa pohybuje od 15 do 30 dní. Ide o zápal pečene s prejavmi bežnej chrípky. Úplne typickým znakom je žltačka, ktorá sa prejavuje žltým sfarbením kože, nechtov a očného bielka.
Завантажити
HAV sa prenáša fekálno - orálnou cestou (špinavými rukami) alebo kontaminovanými potravinami. Významnou mierou prispieva nedostatočná osobná hygiena.
Rizikovými skupinami pre toto ochorenie sú deti predškolského a školského veku, mladí dospelí do 35 rokov a cestovatelia. Vo zvýšenom riziku nákazy sú aj ľudia vykonávajúci určité povolania, napr. Zdravotníci, vychovávatelia a učitelia, vojaci, policajti a pod.
Симптоми і перебіг
Hepatitída A má iba akútne priebeh, inkubačná doba sa pohybuje od 15 do 30 dní. Ide o zápal pečene s prejavmi bežnej chrípky (zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo). Úplne typickým znakom je žltačka, ktorá sa prejavuje žltým sfarbením kože, nechtov a očného bielka. Vzniká kvôli nedostatočnej práci pečene, ktoré nie sú schopné dostatočne spracovať bilirubín (žlčové farbivo) z krvi. Žltačka je teda prejavom hepatitídy, nie označením pre celú chorobu.
Діагностика
Hepatitída A sa diagnostikuje podľa klinických príznakov a krvných testov. Zápal pečene je naznačený zvýšenou hladinou pečeňových enzýmov a bilirubínu v krvnej plazme. Preukaz samotného HAV sa vykonáva sérologicky, teda podľa prítomnosti protilátok v krvi pacienta.
Лікування
Liečba hepatitídy A je len podporná. Je potrebné vytvoriť také podmienky, aby mohol organizmus úspešne bojovať s vírusmi. Odporúča sa pokoj na lôžku, samozrejmosťou je alkoholová abstinencia a pečeňové diéta. Možno tiež predpísať lieky chrániace pečeňové bunky a podporujúce ich obnovu (hepatoprotektíva) a vitamíny.
Prevencia
Proti hepatitíde A je možné očkovanie a rôzne druhy vakcín - Avaxim, Epaxal, Havrix, Twinrix. Môžu ho podstúpiť deti od jedného roka a viac. Vykonáva sa v dvoch dávkach, kedy sa druhá dávka aplikuje po 6-12 mesiacoch.